Intervju sa dekanesom Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu Prof. Dr. sci. Dijana Avdić

Poštovana profesorice Avdić, možete li ukratko našim čitaocima reći par riječi o visokoškolskoj instituciji koju Vi predstavljate?

Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu je vodeća institucija koja obrazuje zdravstvene profesionalce različitih profila. U sklopu Fakulteta zdravstvenih studija obrazovna djelatnost se obavlja u sklopu pet studija i to:

  • Studij fizikalne terapije
  • Studij laboratorijskih tehnologija
  • Studij radioloških tehnologija
  • Studij zdravlja i ekologije
  • Studij zdravstvene njege i terapije

Na Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu godišnje se upiše 250-300 studenata, redovnih i vanrednih – svih pet studija.
Teoretska nastava se izvodi u prostorijama Fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu, a praktični dio nastave se održava u nastavnim bazama: Klinički Centar Univerziteta u Sarajevu, JU Opća bolnica „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ Sarajevo, JU Dom Zdravlja KS (mreža institucija PZZ), Zavod za Javno Zdravstvo FBiH, Zavod za Javno Zdravstvo Kantona Sarajevo, JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS, JU Zavod za sportsku medicinu KS, Hidro-meteorološki zavod F BiH, Institut za genetički inžinjering F BiH, KJKP “Vodovod i kanalizacija” Sarajevo, Zavod za zaštitu na radu Sarajevo, Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata KS, RC Fojnica.
Na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu angažovano je oko 150 nastavnika u zvanjima redovnog i vanrednog profesora, docenta, višeg asistenta, asistenta i stručnog saradnika.
Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu je potpisnik ugovora o suradnji sa obrazovnim institucijama sličnog profila iz regije i Evrope u cilju unapređivanja nastavnog procesa i metoda, razmjene iskustava, te mobilnosti studenata i nastavnika.
Također, Fakultet zdravstvenih studija je izdavač naučno-stručnog časopisa The Journal of Health Sciences (JHSci). Časopis omogućava objavljivanje svih naučnih dostignuća i izvornih radova iz područja fizikalne terapije, medicinske laboratorijske dijagnostike, radiološke tehnologije, sanitarnog inžinjerstva, zdravlja i ekologije, zdravstvene njege i terapije, i drugih radova iz srodnih polja. Indeksiran je u bazama: Index Copernicus, EBSCO, DOAJ, Google Scholar, Bielefeld Academic Search Engine (BASE), CAB Abstracts, Scirus, Elektronische Zeitschriftenbibliothek, Ulrich.
Časopis izlazi tri puta godišnje u elektronskoj i štampanoj formi.

Koje godine je uveden bolonjski program studijske naobrazbe na Fakultetu zdravstvenih studija?

Akademske 2009/10. godine na Fakultetu zdravstvenih studija u Sarajevu upisana je prva generacija studenata koji studiraju u skladu sa principima Bolonjske deklaracije u trajanju od 4+1+3 godine.

Da li Fakultet zdravstvenih studija prati potrebe tržišta rada u BiH i šire i za koji se studij studenti najčešće opredjeljuju?

Na Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu upisuju se studenti iz Bosne i Hercegovine, kao i studenti iz regiona (Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Kosova itd.) i vodi se računa da upis na svaki studij ne pređe više od 30 kandidata, da ne bi došlo do zasičenja na tržištu.
Postoje realne potrebe za našim kadrovima na tržištu rada. Imajući u vidu slabu ekonomiju države i zdravstvenog sistema zbog kojeg se naši kadrovi teže zapošljavaju, ipak možemo reći da su te potrebe za našim kadrovima zadovoljavajuće. Potrebe za našim kadrovima se sve više povećavaju, s obzirom da je edukacija usklađena s propisima EU.
Svake godine postoji veliki interes za upis na svaki od naših studija, tako da ne mogu izdvojiti nijedan studij za koji se studenti najčešće opredjeljuju.

Da li je Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu akreditovan i koje ISO standarde ispunjava?

Fakultet zdravstvenih studija u Sarajevu je certifikovan po normi ISO 9001:2008 od strane vodeće svjetske certifikacijske kuće Bureau Veritas u maja 2012. godine.
Certifikacija Fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu po normi ISO 9001:2008 za sisteme osiguranja i upravljanja kvalitetom od strane Bureau Veritas predstavlja vrijednost kojom se dokazuje uspjeh i trajno opredjeljenje da posao visokoobrazovne djelatnosti obavaljamo potpuno profesionalno i dosljedno.

Osim postdiplomske edukacije, da li u skorije vrijeme planirate uvođenje specijalističkih studijskih programa?

Prepoznato je da na tržištu postoji potreba za uvođenjem specijalističkih studijskih programa i svakako Fakultet zdravstvenih studija planira uvođenje istih.

Da li Fakultet organizira studijske razmjene sa studentima iz EU zemalja i šire?

Potpisivanjem ugovora sa fakultetima u regiji kao i sa fakultetima unutar Evropske regije, načelno se otvara i put ka razmjeni studenata, kako onih koji dolaze iz inostranstva tako i naših studenata prema navedenim institucijama. Limitirajući faktor za razmjenu studenata je finansijske prirode, tako da je razmjena uglavnom omogućena preko Univerziteta u Sarajevu i preko zvaničnih projekata EU za našu zemlju na koje studenti apliciraju te prolaze kroz zvaničnu proceduru.

Koje manifestacije, konferencije ste obilježili u proteklom periodu, a koje su imali poseban značaj za razvoj Fakulteta?

U organizaciji Fakulteta zdravstvenih studija pokrenuta je kontinuirana profesionalna edukacija, unutar koje su održana dva međunarodna simpozija:
Međunarodni simpozij na temu „Voda kao generalni zdravstveni problem – voda za danas i sutra“ održan 23. 03. 2012. godine
Međunarodni simpozij na temu „Okupaciona terapija“ održan 13. 10. 2012. godine

Kontinuirana profesionalna edukacija omogućava stručnim kadrovima svih profila i zanimanja, da kroz period radne aktivnosti osvježe i dopune svoja znanja i budu spremni da praktično primjene sve inovacije u okviru svoje profesije.
Dana 03.12.2013. god. u organizaciji Fakulteta zdravstvenih studija, Centra za slušnu i govornu rehabilitaciju i Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom Federacije Bosne i Hercegovine obilježen je Međunarodni dan osoba s onesposobljenjem na temu „Porodica i inkluzija“, sa prigodnim stručnim predavanjima u kojima su učestvovali Viši asistenti Fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu.

Da li su Vaši studenti aktivno uključeni u proces kreiranja nastave i da li sudjeluju u radu nastavno naučnog vijeća Fakulteta?

Studenti Fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu su aktivno uključeni u proces kreiranja nastave. Izabrani predstavnici studenata imaju aktivno učešće u radu nastavno naučnog vijeća Fakulteta.

Šta bi ste istakli da je od posebnog značaja za vrijeme Vašeg mandata dekanese na Fakultetu zdravstvenih studija?

Od početka mandata do sada, smatram da su od posebnog značaja sljedeće aktivnosti:
Pokretanje Magistarskog studija po dobolonjskom programu studiranja; proširenje nastavnog kadra sa izborom Viših asistenata, obrazovanih na našem fakultetu; proširenje prostora; adaptacija prostora; pokretanje časopisa The Journal of Health Sciences (JHSci), certifikacija Fakulteta zdravstvenih studija u Sarajevu; pokretanje doktorskih disertacija po Dobolonjskim pravilima studiranja; pokretanje i upis studenata u II ciklus studija koji studiraju u skladu sa principima Bolonjske deklaracije; dobijanje saglasnosti od Senata Univerziteta u Sarajevu na nastavni plan i program trećeg ciklusa studija – doktorski studij pod nazivom “Zdravstvene nauke”; te dobijanje saglasnosti na nastavni plan i program necikličnog obrazovanja (cjeloživotnog učenja) od strane Senata Univerziteta u Sarajevu.

Koja je Vaša vizija Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajavu?

Vizija Fakultet zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu može se interpretirati tako što će kroz nastavu temeljenu na istraživanjima, inovacijama u nastavnom procesu i akademskoj izvrsnosti obrazovati nosioce zdravstvene profesije (Bachelor (BA) i Master (MA) Fizikalne terapije, Laboratorijskih tehnologija, Radioloških tehnologija, Zdravlja i ekologije i Zdravstvene njege i terapije i doktore zdravstvenih nauka) Bosne i Hercegovine, te kroz istraživački rad poticati stvaranje novih vrijednosti u zdravstvu i na taj način biti oslonac održivog razvoja Bosne i Hercegovine temeljenog na znanju.

Odgovori