Iskustva nakon uvođenja porođaja u vodi na ginekološko-akušerskom odjelu Opće bolnice „Prim. Dr Abdulah Nakaš“

Sažetak

UVOD: Poznato je da zdrava porodilja, adekvatno educirana o mehanizmu porođaja može, uz preporuku ordinirajućeg ginekologa, izabrati porođaj u vodi. Prednosti porođaja u vodi su poznate, a ističe se kraće trajanje porođaja, manja bolnost, te manja traumatičnost za novorođenčad.
Imajući u vidu trend porasta operativno završenih poroda tragamo za načinom da se pacijentici ponude tzv. alternativne metode kao sto je porod u kadi, na stočicu,upotreba lopte i sl. Pošto je naša institucija od 200 godine Baby Friendly Hospital, stvorili smo uslove i za pomenute porode, te analizirali parametre kao sto su: Trajanje I porođajnog doba; Broj učinjenih epiziotomija; Apgar score novorođenčadi; praćenje komplikacija u III porođajnom dobu.
CILJEVI OVOG RADA: Smatrali smo da uvođenjem alternativnih metoda porođaja kompletiramo misiju prijatelja majki i njihove novorođenčadi, te smo od 2008. godine (august) otvorili i rađaonu sa kadom za porođaje, a od 2010. godine (januar) uveli i porođaje na stočiću. U tom smislu smo napravili, na uzorku od 60 porodilja.
REZULTATI: Rezultati ukazuju da je 75% porodilja bilo bez učinjene epiziotomije. Apgar score – bio je kod 81,8% 9/10, a 8 Apgar 15,2%, a Apgar 4 3%. Rezultati ankete ukazuju da je porod u vodi 100% opravdao očekivanja pacijentica, da su izuzetno zadovoljne prisustvom i stručnom pomoći primalje,kvalietni nadzor poroda,doprinjeli da porod u vodi bude zaista jedinstven,ugodan i nezaboravan trenutak. Prisustvo supruga prilikom poroda u vodi se takođe pokazalo kao korisno iskustvo.
DISKUSIJA: Prikazali smo podatke relativno malog broja porodilja, te uzorak nije statistički značajan, ali iskustva koja iznosimo su nam ohrabrenje da idemo dalje i da razmijenimo iskustava sa kolegicama iz centara gdje je broj ovih porođaja daleko veći.
ZAKLJUČAK: U poređenju sa kontrolnom skupinom u kojoj su žene sa tzv. „klasičnim“ porođajem imali smo statistički značajnu razliku u smislu trajanja I porođajnog doba, te zadovoljstvo pacijentica. Nismo imali niti jednu postpartalnu komplikaciju kod pacijentica i novorođenčadi porođenih u vodi.

Ključne riječi: porođaj u vodi, Apgar score, porođajna doba, epiziotomija

Summary

INTRODUCTION: It is known that healthy mothers, adequately educated about the mechanism of delivery may, with the recommendation of the attending obstetrician, choose water birth. Benefits of water births are known and are featured by a shorter duration of labor, less pain and fewer traumas for the newborn.
Noting the trend in surgical deliveries we are searching for a way to offer to mothers so-called alternative methods such as the birth in the tub, on the table, using use of ball and similar. Since 2000 our institution is Baby Friendly Hospital, we have created the conditions for the above mentioned delivery methods and analyze parameters such as: Duration of the 1st delivery period; Number of episiotomy; Apgar score of newborns; Complications at birth in the 3rd delivery period.
GOALS: We believed that the introduction of alternative methods of delivery completes mission of friend to mothers and their newborns, so we have since 2008 (August) also open the delivery room with a tub for the water birth, and from 2010 (January) introduced also deliveries on the table. In this sense we have made on a sample of 60 mothers.
RESULTS: Results indicate that 75% of deliveries were made without episiotomy. Apgar score – was at 81.8% 9/10, and in 8 cases Apgar 15.2% and Apgar 4 in 3% of cases. The survey results indicate that water birth in 100% met the expectations of patients that they are extremely satisfied with the professional assistance and support of midwives, quality of childbirth supervision, which contribute that the birth in water becomes truly unique, enjoyable and memorable moment. The presence of the father during childbirth in water is also shown as a positive experience.
DISCUSSION: We presented the data of relatively small number of deliveries, and the sample is not statistically significant, but the experience that we are presenting encouraged us to go further and to exchange experiences with colleagues from centers where the number of such births is far greater.
CONCLUSION:Compared to the control group in which the deliveries are done by so-called „classical“ method we had statistically significant difference in terms of duration of 1st delivery period and patient satisfaction. We did not have any postpartum complications in patients and babies born in water.

Key words: water births, Apgar score, delivery periods, episiotomy

Uvod

Poznato je da zdrava porodilja, adekvatno educirana o mehanizmu porođaja može, uz preporuku ordinirajućeg ginekologa, izabrati porođaj u vodi. Prednosti porođaja u vodi su poznate, a ističe se kraće trajanje porođaja, manja bolnost, te manja traumatičnost za novorođenčad. Porod u hospitalnim uslovima i na klasičan način vrlo često je mukotrpno iskustvo za ženu. Gotovo svi medikamenti koji se koriste u porodu imaju svoje neželjene efekte, od običnih nelagoda kao što je glavobolja do ozbiljnih posljedica sa smrtnim ishodom.Rizik od nepoželjnog djelovanja nerijetko se uzima olako. Upotrebljava se široka paleta medikamenata (oxitocynske stimulacije, analgetici). Fiziološki porod se sreće rijetko gotovo nikako.
Nakon što se uveo porod u vodoravnom položaju prvo na krevetu a kasnije na porođajnom stolu taj se način poroda ustalio u praksi i gotovo sve akušerske škole već duže vremena izučavaju samo tu vrstu položaja.Brojna istraživanja pokazuju da su vertikalni, koljeno-lakatni položaji, čučeći položaj i porod na akušerskom tronošcu mnogo ugodiniji za ženu, da su trudovi jači, da je skraćeno vrijeme dilatacije i izgona i smanjen bol pri porodu .

Humani porod je filozofija čiji je cilj da se minimizira medicinska intervencija u porodu, prvenstveno misleći na upotrebu anestetika, oksitocinskih stimulacija ali i hirurških intervencija kao što su epiziotomija, forceps vakum kao i procenat carskih rezova.

Zašto porod u vodi?

Porod u vodi je siguran, nema opasnosti niti za majku niti za dijete. Nježniji prijelaz u noviji svijet za dijete – iz plodne vode u vodu pa na zrak što umanjuje stres koje dijete proživljava promjenom temperature pri dolasku na svijet.
Olakšan porod omogućen je zbog blagodati tople vode. Prostor u kojem se odvija porod je ugodan i smirujući ambijent sa svom potrebnom opremom za hitne intervencije, temperatura zraka 24˚C bez strujanja, temperatura vode do 37˚C, rodilja može sama podešavati temperaturu vode,voda u bazenu je protočna i ujedno lagano masira.

Uslovi za izvođenje poroda u vodi

Želja porodilje
Zdrava žena
Uredan tok trudnoće
Jednoplodna terminska trudnoća
Stav glavicom
Uredni mikrobiološki vaginalni i cervikalni brisevi na: HCV, HBV, HIV, Clamidiae trihomatis
Kontrolni pregled prije termina porođaja
Informativni razgovor (želje, mogućnosti)
Tečaj za trudnice (po mogućnosti i za supruga)

Rizik od aspiracije

Aspiracija dišnih puteva nakon izranjanja nije potrebna. Da li će žena roditi u vodi ili ne ovisi o toku porođaja odnosno o procjeni opstetričkog tima (znakovi ugroženosti ploda, zastoj porođaja, nepredviđena stanja rodilje). U želji da našim trudnicama odnosno porodiljama obezbijedimo što bolje uslove, da se u našem porodilištu osjećaju ugodnije opremamo i sobe za pacijentice u ovom smislu. Babica igra značajnu ulogu u činu poroda. Pored stručnog dijela posla, ona kod porođaja u kadi us
postavlja i održava kontakt sa porodiljom i njenim suprugom.
Humanizacija odnosa prema rodiljama se ogleda u uvažavanju izbora rodilje o načinu rađanja i njeno aktivno sudjelovanje u tom činu. Imajući u vi du trend porasta operativno završenih poroda tragamo za načinom da se pacijentici ponude tzv. alternativne metode kao što je porod u kadi, na stočiću, upotreba lopte i sl.
Od 2000. godine porođajni odsjek Opće bolnice ”Prim.dr Abdulah Nakaš” u Sarajevu nosi časni naziv „Baby Friendly Hospital“.

Ciljevi rada
Utvrditi trajanje porođajnog doba kod porodilja koje se porađaju u vodi
Ispitati broj učinjenih epiziotomija kod porodilja koje se porađaju u vodi
Utvridit „Apgar score“ novorođenčadi rođenih u vodi
Ispitati moguće komplikacije u III porođajnom dobu

Metode rada

Retrospektivna analiza izvršenih poroda u vodi u Općoj bolnici „Prim.dr Abdulah Nakaš“ Sarajevo. Podaci su dobiveni iz zdravstvenih kartona porodilja.
Period koji je praćen je od 01.01.2008.-31.12.2011.g. Uzorak ispitanica koji se pratio je 60.

Rezultati su prikazani tabelama.

Rezultati rada

Rezultati ankete prema internom upitniku o zadovoljstvu i preporukama porodilja ukazuju da je 100% pacijentica imalo iskustva koja su očekivale od ovakvog porođaja, te da su izuzetno zadovoljne prisustvom i stručnom pomoći kako od strane akušerke, tako i akušera. Za njih je porod u vodi bio zaista jedinstven, ugodan i nezaboravan trenutak. Pri tome treba navesti da je prisustvo supruga prilikom poroda u kadi bilo izuzetno korisno iskustvo.
Diskusija

U radu su prikazani podatci koji govore o relativno malom broju porodilja, te uzorak nije statistički značajan, ali iskustva koja su iznosena daju ohrabrenje za budućnost prakse za porod u vodi. Postoji nedovoljna informisanost budućih majki o značaju i komforu poroda u vodi, tako da je to jedan od razloga što se mali broj žena odlučuje za alternativne metode (kod nas 2,9%). Za povećanje interesa budućih majki za porod u vodi, važna je saradnja primarne i sekundarne zdravstvene zaštite (savjetovališta za trudnice i porodilišta). Kao najznačajniji parametar opravdanosti uvođenja ovakvih poroda je svakako i stanje novorođenčeta.
Iskustva drugih porodilišta u regionu i šire ukazuju na izuzetno niske procente neonatalnog morbiditeta i mortaliteta. Kod procesa poroda u vodi omogućen je kontinuirani telemetrijski CTG monitoring i do sada nisu zabilježene deceleracije, te se ovakav način porioda smatra sigurnim.
Također, iskustva neonatološke službe koja prati intrapartalno i postpartalne elemente patologije novorođenčeta u smislu infekcije i ostalih komplikacija ukazuju na tvrdnju o sigurnosti ovakvog poroda. Za porod u vodi nismo se odlučili kod porodilja sa preranim prsnućem vodenjaka, iako smo razmatrali iskustva autora koja to ne smatraju kontraindikacijom za porod u vodi. Nešto veći procenat ruptura prvog stepena tumačimo slabijom saradnjom pacijentice u trenutku izgona koju nismo na vrijeme predvidjeli (još smo uvijek u fazi početnih iskustava). Želimo napomenuti da se 92% poroda u kadi obavilo uz prisustvo očeva što smatramo izuzetno afirmativnim.

Zaključak

Alternativna metoda rađanja u ovom slučaju porođaj u kadi, uz poštivanje uslova navedenih u uvodu, smatra se kao prednost u odnosu na porođaj u krevetu. To je mogućnost koja se smatra ustupkom na račun izuzetnog angažmana i entuzijazma osoblja našeg porodilišta koje u službi dežurstva ima samo jednu sestru akušerku i jednu neonatološku sestru (zbog problema popune kadrovima) koji je vjerujemo prisutan i u ostalim ustanovama sličnog tipa.
Zahvaljujući ciljanoj i kontinuiranoj edukaciji u centrima koji to najduže rade (npr. porodilište KBC Rijeka) stekli smo inicijalna iskustva koja su nam izuzetno dragocjena.
Opća bolnica „Prim.dr Abdulah Nakaš“ odn. porođajni odjel je prvo porodilište u Bosni i Hercegovini koje je uvelo praksu porođaja u kadi. Potrebna su dodatna ispitivanja na većem broju porodilja i sa većim brojem relevantnih parametara na osnovu kojih bi mogli tvrditi ono što je osnovni cilj cjelokupnih aktivnosti, a to je sigurnost porodilje i sigurnost novorođenčeta u ovakvim porođajima.

Literatura

Kleine-Tebe A, David M, Farkic M. Aufrechte Gebärposition– mehr Geburtswegsverletzungen? Ergebnisse einer retrospektiven vergleichenden Utersuchung. Zentralbl Gynäkol 1996;118: 448–52.
Bodner-Adler B, Bodner K, Joura EA, Husslein P et al. Einfluss der unterschiedlichen Geburtspositionen auf mütterliche Geburtsverletzungen und kindliche Parameter während spontaner vaginaler Geburt. Geburtsh Frauenhk 2001;61:766–70.
Alderdice F, Renfrew M, Marchant S et al. Labour and birth in water in England and Wales. Br Med J 1995;310:837.
Eldering G. Wassergeburt – eine mögliche Entbindungsform. Perinatal Medizin 1997;9:404.
Geissbuchler V, Eberhard J, Lebrecht A. Waterbirth: water temperature and bathing time – mother knows best! J Perinat Med 2002;30:371-8.
Sindik N, Petrović O, Haller H, Smiljan Severinski N. Vla- {i} H, Rukavina D. Porod u vodi. XX. Perinatalni dani »Ante Dra-‘an~i}« Zagreb 2003. Gynaecol Perinatol 2003;12 (Suppl.1.):168.
Prpić I, Mahulja-Stamenković V, Toma{i}-Martinis V, Dujmović A, Karavida I. Rani neonatalni ishod djece rođene u vodi. XX. Perinatalni dani »Ante Dra‘an~i}« Zagreb 2003. Gynaecol Perinatol 2003;12 (Suppl.1.):168.
Be}arević R, Habek D, Vujić B, Jakobović M, Bobić M. Komplementarne metode rađanja. Porod na stoćiću. XX. Perinatalni dani »Ante Dra‘an~i}« Zagreb 2003. Gynaecol Perinatol 2003; 12 (Suppl.1.):167.
Prinz W. Alternative Geburtshilfe: Sanfte Geburt – Hausgeburt– Unterwassergeburt. Perinatal Medizin 1993;5:20–9.
Husslein P, Ahner R. Wassergeburt – eine kritische Analyse. Perinatal Medizin 1997;9:45–8.
Otigbah CM, Dhanjal MK, Chad T. A retrospective comparison of waterbirth and conventional vaginal deliveries. Europ J Obstet Gynecol Repr. Biol. 2000; 91:15-20.
höni A, Mussner K. Gebären und geboren werden im Wasser – Vergleichende Studie nach 969 Wassergeburten. Geburtsh Frauenhk 2002; 62:977-81.

Odgovori