Petodnevni program odvikavanja od pušenja

Sažetak

Uvod: Na pušenje treba gledati kao na veliku svetsku epidemiju, koja izaziva mnoge ozbiljne bolesti stvara mnoge zdravstvene probleme i opterećuje zdravstvene fondove. Duvanski dim utiče ne samo na samog korisnika već i pasivno pušenje kod nepušača koji borave u zadimljenom prostoru nosi rizik za nastanak mnogih bolesti. Rad na zdravstvenom vaspitanju i promociji zdravih stilova života sve više dobija na značaju pa se sve više otvaraju škole i savetovališta za odvikavanje od pušenja. U Domu zdravlja“Novi Sad“od 1984.godine radi Savetovalište za odvikavanje od pušenja po Petodnevnom grupnom programu autora: E.J. Fokenbergu i dr med. Makfarland (Vašington,USA). Opservira se ponašanje pušača, deskriptivno izlažu problemi koje nosi pušenje. Promene starog pušačkog ponašanja, usvajanje nepušenja i zdravog načina života. Terapija se primenjuje po tehničkim pravilima i isključuje subjektivnost.
Cilj: Ispitati pušačke navike kod pacijenata koji su uključeni u proces odvikavanja od pušenja duhana;Utvditi prisustvo pušačkih navika u odnosu na godine i pol ispitanika
Metodologija: Prikaz rada i obrađenih polaznika u SOP-u tokom 2011.godine.
Zaključak: Prevencija usvajanja pušačke navike naročito kod mladih, osnovni je zadatak cele društvene zajednice. Pušačima je neophodno predočiti sve mogućnosti metoda za odvikavanje od pušenja i pružiti im podršku prilikom odvikavanja i tokom apstinencijalnog perioda.

Ključne riječi: pušenje, odvikavanje, savjetovanje, planiranje

Summary

Introduction: Smoking should be seen as a serious global epidemic, causing many serious diseases, generates many health problems and burdens the health care funds. Exposure to tobacco (cigarette) smoke affecting not only the user, but also passive smoking among nonsmokers who live in a smoke-filled space carries the risk of developing many illnesses. Work on health education and promotion of healthy lifestyles getting more and more important, so its recorded growing number of opening schools and counseling centers for smoking cessation. The health care center “Novi Sad” from 1984 has Counseling Center for smoking cessation that works toward five-day group program by: E.J. Fokenbergu and Dr. med. Makfarland (Washington, USA). That program observes the behavior of smokers, descriptive evaluates problems of smoking. Changes to the old behavior of smoking, adoption of not smoking and healthy lifestyle. Therapy is applied according to technical rules and excludes subjectivity.
Objective: To investigate the smoking habits of the patients who are involved in the process of quitting tobacco use, and to determine the presence of smoking behavior in relation to the age and gender of respondents.
Methodology: Viewing of the work and processed participants in the SOP during 2011.
Conclusion: Prevention of adopting smoking habits, especially among young people, is the main task of the entire community. Its necessary to present to the smokers all possibilities of methods for quitting smoking and provide them with support during weaning and during abstinent periods.

Keywords: smoking, weaning, counseling, planning
Uvod

Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu („Službeni glasnik RS“,br.30/10) propisuje da je pušenje zabranjeno u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru (član3), kao i svakom prostoru koji je sa njima povezan i koji im pripada, kao što su hodnici, liftovi, stepeništa,predvorja, zajedničke prostorije, toaleti, čekaonice, kantine, pomoćne prostorije, magacini, garaže, službena vozila itd.( član2)
Zašto je bilo neophodno doneti Zakon i uvesti određene sankcije?
Zato što postoje osnovne činjenice koje utiču na povećanje morbiteta i mortaliteta kod stanovništva u Republici Srbiji a to su:

Duvanski dim sadrži preko 4000 različitih štetnih supstanci od toga oko 50 izazivaju maligne bolesti.
Skoro polovina stanovnika Srbije (45%) izložena je duvanskom dimu na poslu, u zemljama Evropske unije je 19%.
Duvanski dim iz okruženja izaziva bolesti sa fatalnim ishodom: povećava se rizik za dobijanje raka pluća za 20- 30%, srčana obolenja za 25-35% i moždanog udara za 25%.
Potpuna zabrana pušenja dovodi do smanjenog prijema u bolnicu usled akutnog infarkta miokarda
za 10-20%
Samo potpuna zabrana na radnim i javnim mestima pruža zaštitu od duvanskog dima.

Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, pušenje uzrokuje oštećenje zdravlja, kao i socijalnog blagostanja i stvara zavisnost o duvanu. Po MKB,X Reviziji, svrstano je pod šifru F 17.2. Na pušenje treba gledati kao na veliku svetsku epidemiju, koja izaziva mnoge ozbiljne bolesti, stvara mnoge zdravstvene probleme i opterećuje zdravstvene fondove.
Rad na zdravstvenom vaspitanju i promociji zdravih stilova života sve više dobija na značaju pa se sve više otvaraju škole i savetovališta za odvikavanje od pušenja.

Cilj rada

Ispitati pušačke navike kod pacijenata koji su uključeni u proces odvikavanja od pušenja duhana
Utvditi prisustvo pušačkih navika u odnosu na godine i pol ispitanika

Materijal i metode

U Domu zdravlja“Novi Sad“od 1984.g. radi Savetovalište za odvikavanje od pušenja po Petodnevnom grupnom programu autora: E.J. Fokenbergu i dr med. Makfarland (Vašington,USA). Cilj rada u SOP-u je promena submodaliteta starog pušačkog ponašanja, usvajanje nepušenja i zdravog načina života.
Opservira se ponašanje pušača, deskriptivno izlažu problemi koje nosi pušenje. Naše specifične misli, ponašanja i emocije stalno proizvode isti rezultat. Ako želimo da promenimo rezultat potrebno je da promenimo naše misli, ponašanje i emocije u one koje će dati željeni rezultata. Terapija se primenjuje po tehničkim pravilima i isključuje subjektivnost ali ostvaruje odnos poverenja.

Pacijent u Savetovalište za odvikavanje od pušenja (SOP) može doći po pozivu (ako je obavljeno predavanje u radnoj organizaciji, ako je učestvovao u akciji Otvorena vrata DZ, ili nekim drugim projektima) ili po preporuci izabranog lekara, po ličnom izboru javljanjem na telefon za zakazivanje – Telefonsko savetovalište, SOS „Linija bez dima“ ili Facebook stranice: „Mreža bez dima“.
Rad u SOP-u je grupni (10-15 polaznika) a ređe individualni. Grupa se formira jednom mesečno u terminu od 18 – 20h od ponedeljka do petka.

Prvi dan: polaznici dolaze u zakazano vreme sa overenom zdravstvenom knjižicom i uvode se u protokol SOP-a. Popunjavaju Fagerstrom test zavisnosti na osnovu kojeg se utvrđuje stepen nikotinske zavisnosti kod polaznika.
Pojedinačno predstavljanje polaznika, upoznavanje sa terapeutom iznošenje motiva za prestanak pušenja i upoznavanje ostalih članova grupe, stvaranje opuštene atmosfere. Za terapeuta ovaj deo predstavlja 3 faze: „prijem informacija“, „obrada informacija“ i „reakcija“.
Dobijaju usmenu informaciju i pismenu brošuru ponašanja i ishrane za prvi dan odvikavanja od pušenja.
Upravo je zato veoma važno da se uspostave dobri odnosi unutar grupe kao i između terapeuta i polaznika u grupi da bi imali uspeha da se oslobode krivice i samoosuđivanja ako ne izdrže i zapale cigaretu. Psihološka podrška je nešto što vodi ka uspehu i ostavljanju cigareta.

Drugi dan: Analiza „obrađenih podataka“ iz popunjenog Protokola SOP-a i ponašanja u predhodnom danu, rešavanje kriznih situacija tog dana. Dobijaju veštine da jasnije sagledaju apstinencijalnu krizu. Šale, dosetke omogućavaju da se polaznici u grupi opuštaju i počinje međusobna konverzacija što doprinosi dobroj koheziji grupe jer dobijaju jasnu strukturu kako grupa funkcioniše.
Pohvala je nešto što će stimulisati da se lakše prebrodi apstinencijalna kriza.Prekor i osuda je nešto što može samo da otuđi i da se odustane od procesa odvikavanja od pušenja.
Ukoliko se teško podnosi apstinencijalna kriza, ako je Fagerstrom test viši od 6 , pravi se procena o potrebi uvodjenja preparata koji bi olakšao apstinencijalnu krizu pa samim tim bi bilo lakše izdržati sam proces odvikavanja. Na tržištu postoje mnogi preparati ali uvidom u zdravstveno stanje polaznika preporučimo onaj koji će dati rezultate da ne bi odustao. To su provereni i priznati preparati kao što su tbl. Zyban i tbl. Tabex.
Predavanje o uticaju vode na detoksikaciju organizma i pismene informacije za polaznike.Voda je presudna za naše zdravlje, jer igra ulogu u svim fiziološkim procesima organizma. Voda je neizostavan deo svake detoksikacijske dijete. Preporučuje se unos 8-10 čaša izvorske ili očišćene vode svaki dan. Voda pomaže eliminaciji toksina iz organizma, poboljšava metabolizam, povećava rad bubrega, raspoloženje i izgled kože a rezultat toga je i znatno smanjena žudnja za nikotinom.

Treći dan: Analiza ponašanja u predhodnom danu, zajednički rešavanje kriznih situacija tog dana. Sagledavanje „reakcije“ polaznika, postavljanje jasnijih ciljeva ispred svakog polaznika
Predavanje o uticaju ishrane na smanjenje apstinencijalne krize i pismene informacije za taj dan.
Pušač treba dovoljno da se odmara tokom prvih pet dana, da uzima normalne dnevne obroke u određeno vreme i da krene na noćni odmor u određeno vreme. Mir nervnog sistema će se sačuvati sa dovoljno sna i odmora jer premorenost u svim oblicima je veliki neprijatelj snage volje. Hronično iznurena osoba nije u stanju da se odupre staroj navici – pušenju.
Konzumirati što više voća u bilo kojem obliku će doneti energiju i vitalnost.
Povrće – posebno zeleno povrće (brokola, kelj, španat) – je bogato vitaminima i mineralima, poboljšava imunitet, čisti organizam od toksina i uz sve to sadrži jako malo kalorija antioksidanata, vitamina, minerala, proteina i dijetalnih vlakana. Proces detoksikacije pomaže ishrana ali isto tako sa ostavljanjem pušenja veoma je važno usvojiti neke nove stavove što se tiče ishrane pa na taj način i poboljšati dodatno svoje zdravlje.
Vojvodina i način ishrane je poznat po unosu veće količine zasićenih masnoća kao i složenih ugljeno – hidrata a rezultat svega toga je porast masovnih hroničnih nezaraznih bolesti: diabetesa, infarkta miokarda, raka dojke i debelog creva i dr. Dobar terapeut će zato proceniti individualno za svakog polaznika kako će unaprediti dodatno svoje zdravlje sa promenom ishrane.

Četvrti dan: polaznici dolaze u zakazano vreme i već su opušteni, komunikativni međusobno razmenjuju iskustva od predhodnog dana.Predavanje o uticaju fizičke aktivnosti i ubrzanju detoksikacije organizma.
Hodanje, yoga, tai chi, rastezanje, vežbe disanja povoljno deluju na detoksikaciju organizma ali isto tako i na oslobađanje od stresa. Kiseonik je osnovni element života a negativni joni koji se nalaze u prirodi će pozitivno delovati na zdravlja Medicinska istraživanja ukazuju na činjenicu da su frontalne površine mozga najosetljivije na nedovoljnu količinu kiseonika a to su delovi mozga koji diriguju funkcijom snage volje i zdravog rasuđivanja.
Treba izbegavati iscrpljujuće vežbe odnosno uskladiti fizičku aktivnost sa godinama starosti, zdravstvenim stanjem organizma kao i sa samom trenutnom fizičkom kondicijom.
Provera količine ugljen monoksida (CO) u dahu pomoću aparata Smokerlyzer-a kod polaznika.Videti efekte nepušenja već nakon nekoliko dana je nešto što dodatno stimuliše polaznike da istraju da ne zapale cigaretu.Podela brošura za ovaj dan.
Peti dan: Analiza ponašanja u predhodnom danu, zajednički rešavanje kriznih situacija tog dana .
Da bi pušač bio jači od snažne želje za cigaretom, koja će ga često progoniti, treba da kaže samom sebi“ Odlučio/la sam da ne pušim“, da popije čašu vode, sagleda ponovo motive za prestankom pušenja i uradi naučene vežbe disanja. Žudnja za cigaretom nakon 3-5min prestaje i on/ona izlazi iz te situacije kao pobednik. Ta pobeda stvara osećaj kao da se vozi Ferari umesto Fiće.
Priprema za organizaciju vremena preko vikenda. Izračunavanje finansijske dobiti ne pušenjem.
Savet za štednju, ostavljanje dnevno količine para koliko se trošilo na cigarete. Videti nedeljno,mesečno,godišnje količinu novca koji nije „izgoreo“ je psihološki isto osnaženje da se ne zapali cigareta.
Dogovor za kontrolu o proceni rizika za hronične masovne nezarazne bolesti- osmi dan od početka rada grupe. Dogovor za kontrolu nakon mesec dana, tri meseca, šest meseci i godinu dana, po ličnom izboru mogu da se jave na telefon: SOS „Linija bez dima“ ili Facebook: „Mreža bez dima“ da bi se predupredila apstinencijalna kriza i smanjio relaps (povratak).

Rezultati istraživanja

Grafikon 1. Polna struktura polaznika programa

U 2011. godini program odvikavanja od pušenja završilo je 258 polaznika, 56,8% ženskog pola i 43,2% muškog pola (Grafikon 1).

Grafikon 2. Prosečna starost polaznika

Prosečna starost polaznika je 43,7 godina. Najmladji polaznik imao je 16, a najstariji 72 godine (Grafikon 2.)

Grafikon 3. Prosečan broj popušenih cigareta dnevno i dužina pušačkog staža

Ispitani polaznici dnevno su pušili prosečno 23,75 cigareta dnevno. Pušački staž je u proseku 23,99 godina (Grafikon 3.).

Grafikon 4. Dnevni broj popušenih cigareta po polu i godinama života.

Najveći broj popušenih cigareta dnevno bio je izmedju 20 i 29 godine, kod muškaraca 41%, a kod žena 63% (Grafikon 4.).

Grafikon 5. Dužina pušačkog staža

Najduži pušački staž imaju muškarci starosti do 40 godina (23%) a žene starosti do 30 godina (30%) (Grafikon 5.).

Diskusija

Rezultati na osnovu 258 polaznika grupnog odvikavanja od pušenja govore da je 176 (68,21%) polaznika ostavilo pušenje nakon 5 dana koliko traje program. Posle 6 meseci na kontroli je 111 (43,02%) i dalje bilo u grupi koji nisu pušili a posle 1 godine taj broj je bio 92 (35,65%).Permanentna borba protiv relapsa i uvođenje novih tehnika prevencije relapsa treba da nam bude prioritet posle završenog programa odvikavanja.

Zaključak

Rad na ovaj način u SOP-a, uči polaznike kako da kontrolišu svoje ponašanje koje ih je vodilo štetnoj navici pušenju, kako da održe motivaciju, izbegnu rizične situacije korišćenjem mentalnih filtera načinom razmišljanja i donošenjem odluka kako preuzeti kontrolu nad svojim životom odnosno svojim postupcima a sve u cilju da se osećaju bolje jer znaju šta žele i kako da to ostvare, odnosno istraju u odluci nepušenja. „Naša najveća slabost je u odustajanju. Najsigurniji put ka uspehu je da uvek pokušamo barem još jednom.“ (Thomas A. Edison)

Literatura

Priručnik za predavače o osnovama štetnosti pušenja po zdravlje. Društvo Vojvodine za borbu protiv raka, Novi Sad,1988.g.
Priručnik za rad u Savetovalištu za odvikavanje od pušenja. Nacionalna komisija za prevenciju pušenja Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Beograd,2006.g.
Nacionalni vodič za lekare u primarnoj zdravstvenoj zaštiti “Prevencija malignih bolesti”, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije,Beograd,2005.g.
Milanović R. Medicinska psihologija. Visoka medicinska škola strukovnih studija, Ćuprija, 2005.g

Odgovori