Intenzivna njega u kući – prikaz slučaja

SAŽETAK

Uvod: U današnjem vremenu kada zdravstveni sektor nema osnova za dugotrajnu hospitalizaciju i brigu za pacijentima koji trebaju doživotnu njegu intenzivna njega u kući postaje novo područje kome treba posvetiti više pažnje. Intenzivna njega pred porodicu postavlja znatne izazove kako izazove za pronalaskom adekvatnih i kompetentnih osoba koje prakticiraju intenzivnu njegu, nabavku specijalne medicinske opreme i lijekova, tako i finansijska ograničenja za provedbu istih.
Cilj rada: Prikaz slučaja pacijentice S.A. sa dijagnozom: Dg. Quadriplegia (sensomotoria completa), Tracheostomia inferior facta aa II, Gastrostomia facta aa II. Pacijentica Na mehaničkoj respiratornoj podršci.
Prikaz slučaja: Aktivnosti zdravstvene intenzivne njege u kući, prevencija kućnih/nozokomijalnih infekcija, kontrola i nadzor nad vitalnim funkcijama, prevencija rizika u zdravstvenoj njezi. U radu će se prikazati holistički pristupi pacijentici, te protokoli rada u 24h njezi.
Zaključak: Intenzivnu njegu u kućnim uslovima mogu pružati isključivo dobro educirane medicinske sestre, sestre spremne za timski rad, savjesne, strpljive, odlučne, etične, te medicinske sestre koje treba da se kontinuirano educiraju.

Ključne riječi: intenzivna njega, pacijentica, mehanička ventilacija, protokoli, infekcije.

SUMMARY

Introduction: In today’s time when the health sector is no basis for a long term hospitalization and care for patients who need lifelong care intensive care in the home is becoming a new area that needs more attention . Intensive care before the family raises considerable challenges to the challenges of finding adequate and competent people who practice intensive care, purchase special medical equipment and medicines, as well as financial constraints for implementation.
Objective: Case patients S.A. Diagnosed with: Dg. Quadriplegia ( sensomotoria completa ), Tracheostomia inferior FACTA aa II, Gastrostomia FACTA aa II . Patients on mechanical respiratory support .
Case report: Activities medical intensive care in the home, preventing home / nosocomial infections, control and monitoring of vital functions, risk prevention in health care. This paper will show a holistic approach to the patient, and protocols work in 24 hours care .
Conclusion: Intensive care in the home setting can provide only well trained nurses, nurses willing to work in teams, conscientious, patient, determined, ethical, and nurses need to continually educate themselves .

Keywords: intensive care, patients, mechanical ventilation, protocol, infection.

UVOD

Intenzivna njega bolesnika podrazumjeva sveobuhvatni pristup bolesniku koji zahtjeva 24h-ni nadzor nad vitalnim funkcijama, kome je jedan ili više organa disfunkcionalno i koji koristi pomoćnu respiratornu podršku.
U današnjem vremenu kada zdravstveni sektor nema osnova za dugotrajnu hospitalizaciju i brigu za pacijentima koji trebaju doživotnu njegu intenzivna njega u kući postaje novo područje kome treba posvetiti više pažnje.
Intenzivna njega pred porodicu postavlja znatne izazove kako izazove za pronalaskom adekvatnih i kompetentnih osoba koje prakticiraju intenzivnu njegu, tako i finansijska ograničenja za provedbu iste.
Intenzivna njega u kući najčešće se provodi nakon hospitalnog tretmana
Da bi se zadovoljili osnovni principi kućnog intenzivnog liječenja neophodno je osigurati osnovne principe i to: ergonomski principi (posebna namjenska soba za bolesnika), krevet sa automatskim komandama, antidekubitalni dušek, medicinski uređaji prema potrebi (aspirator, kisik boca ili aparat za kisik, respirator i sl.)
Intenzivna njega u kućnim uslovima za bolesnika je komformnija, te ima bolji psihološki efekat u prevazilaženju zdravstvenih tegoba.
Pri prakticiranju intenzivne njege u kući javljaju se i određeni popratni problemi i prepreke kao npr. prevencija kućnih infekcija, nedostatak educiranih zdravstvenih profesionalaca, nedostatak medicinske opreme, potrošnog medicinskog jednokratnog materijala i sl.

PRIKAZ SLUČAJA

Pacijentica S.A. Rođena 1956.g.
Dg. Quadriplegia (sensomotoria completa)
Tracheostomia inferior facta aa II
Gastrostomia facta aa II
Pacijentica je operisana 2011.g. Na odjelu za neurohirurgiju Klinike Sonnenhof, Bern Švicarska. Pacijentica je operisana zbog problema dekompresije vratnih pršljenova sa popratnim komplikacijama.
Postoperativni period popraćen komplikacijama koje su završile kompletnom quadriplegijom.
Na istoj Klinici u toku hospitalizacije urađena je traheostomija sa postavljanjem trajne kanile, te gastrostomija sa postavljanjem PEG-a
Pacijentica je u maju 2012.g. Dolazi iz Švicarske gdje se hospitalizira na odjel za fizikalnu medicinu Opće Bolnice “Prim.dr Abdulah Nakaš” u Sarajevu.
Pacijentica je imala komforni zasebni prostor, a porodica je imala sve obaveze da nađe adekvatne medicinske sestre koje će pružati 24-satnu njegu pacijentici.
Dva člana porodice educirana su u bolnici u Švicarskoj za pružanje intenzivne njege u kući, te su stečeno znanje prenijeli medicinskim sestrama koje i danas pružaju intenzivnu njegu pacijentici.

Sl. 1. Pacijentica sa medicinskom sestrom

Pacijentica je u maju 2013.g. otpuštena iz bolnice, na inicijativu konzilija bolnice koji je zaključio da hospitalno liječenje pacijentice nije medicinski opravdano.
Sugerisan je premještaj u kućne uslove ili KJU Dom za socijalno i zdravstveno zbrinjavanje osoba sa invaliditetom i drugih osoba Nahorevo.
Pacijentica je premještena u kućne uslove uz nastavak pružanja njege od strane 8 medicinskih sestara educiranih za intenzivnu njegu u kući.
Pacijentici su omogućeni svi komforni uslovi od strane porodice: krevet sa automatskim komandama, antidekubitalni madrac, kolica sa automatskim komandama, respiratorna podrška i sl.
Budući da se radi o vrlo kompleksnoj dijagnozi porodica u privatnom aranžmanu nabavlja specifične lijekove, potrošni medicinski materijal (ventilaciona crijeva, filtere za respirator, nastavke za respiratornu podršku, kanile, gaze, dezinfekciona sredstva i sl.) iz zemlje i inozemstva.
Jedan puta mjesečno vrši se promjena trahealne kanile, uzimanje briseva i bronhalnog aspirata, te pregled urina na mikrobiološki pregled.
Pacijentici je obezbijeđen svakodnevni fizikalni tretman (pasivne vježbe u krevetu), te transfer 2x dnevno iz kreveta na kolica i obratno.
Pacijentica je danas, svjesna, komunikativna, bez značajnih patoloških promjena na organskim sistemima, bez dekubitusa.

Kako izgleda jedan dan u procesu pružanja intenzivne njege u kućnim uslovima?
U 07.30 – primopredaja smjene koja traje minimalno 15 minuta.
Zatim slijedi provjera rada aparata, stanje materijala, te mjerenje vitalnih parametara.
08.00-Jutarnja terapija, inhalacija, po potrebi aspiracija.
09.00 – Doručak.
12.00 – Priprema i oblačenje za transfer (prelazak iz kreveta u kolica). Za transfer su potrebne 3 do 4 osobe.
13.00-15.00 – Terapija, inhalacija, po potrebi aspiracija, ručak, priključivanje aparata za govor na respirator uz predhodno izduvan kaf.
Kako izgleda jedan dan u procesu pružanja intenzivne njege u kućnim uslovima?
15.30 – Transfer (vraćanje iz kolica u krevet).
16.00 – Fizikalna terapija i masaža.
17.30 – Toaleta kanile,peg-a,kompletnog tijela
18.00 – Mehaničko čišćenje i dezinfekcija prostora, aparata i radnih površina.
19.30 – Primopredaja smjene.
22.00-06.00 – Terapija, inhalacija, mjerenje vitalnih funkcija i okretanje pacijentice svaka 3 sata.
06.00 – Stimulacija stolice, jutarnje toalete, njega lica, očiju i usana.
07.30 – Primopredaja smjene.

Sl. 2. Mehanički ventilator/respirator

Sl. 3. Električni aparat za proizvodnju sa nastavcima kisika

Sl. 4. Kućni električni aspirator

Sl. 5. Prostor u kući namjenjen pacijentici

Sl. 6. Specijalna kolica za nepokretne

PROCEDURA RADA I KONTROLA INFEKCIJE U KUĆNIM USLOVIMA

RUKE SE OBAVEZNO PERU PRIJE I POSLIJE SVAKE INTERVENCIJE

Redovno kupanje pacijentice uz upotrebu antiseptičkog sapuna
Redovito pranje perianalne regije antiseptičkim sredstvima
Redovito mijenjanje respiracijskog filtera, ventilacionih i aspiracionih crijeva (mijenjaju se na 5 dan).
Crijeva se dezinficiraju prema uputama za dezinfekciju, a filteri za respiraciju su za jednokratnu namjenu.
Ambu balon i druga medicinska oprema (inhalator i sl.) se dezinficiraju više puta u toku dana (prema potrebi) i uredno skladište do naredne upotrebe.
Procedure rada i kontrola infekcije
Trajni urinarni kateter mijenja se svakih 15 dana.
Toaleta trahealne i gastrične kanile radi se svaki dan u sterilnim uslovima.
Svakodnevno se dva puta dnevno radi mehaničko čišćenje i dezinfekcija radnih površina, podova, kreveta, kolica, medicinske opreme i sl.
Za sve intervencije koje zahtjevaju aseptične uslove koriste se sterilne rukavice
Nesterilne rukavice koriste se za provođenje svih pojedinačnih intervencija (jedne rukavice za jednu intervenciju)
Medicinska dokumentacija
Svakodnevno se vodi knjiga primopredaje (opisno stanje pacijentice, vitalnih parametara higijene medicinske opreme i materijala koji se dezinfikuju i sl.)
Medicinska dokumentacija
Posebno se vodi lista evidencije unosa tekućine, te se prati diureza.
Također, se vodi evidencija utrošenih lijekova i medicinskog potrošnog materijala.

ZNAČAJNOSTI ZA PROVOĐENJE INTENZIVNE NJEGE U KUĆI

Dobro educirane medicinske sestre-tehničari i njegovateljice
Timski rad
Dobra komunikacija između članova tima i porodice
Odgovornost, savjesnost i etičnost
Vođenje dnevnika i podsjetnika
Kontinuirano učenje

ZAKLJUČAK

Intenzivno liječenje u kući ili instituciji za njegu za teške bolesnike je budućnost, jer dugotrajno liječenje u bolnicama za ovakve pacijente neće biti omogućeno zbog velikih troškova i smatrat će se neopravdanim za bolničku njegu.
Neophodno je raditi na kontinuiranoj edukaciji medicinskih sestara za rad sa pacijentima koji trebaju intenzivnu njegu.
Svi teški bolesnici koji zahtijevaju intenzivnu njegu trebali bi imati punu podršku socijalne i zdravstvene zaštite.
Također, bi bilo neophodno revidirati esencijalne liste za potrebe njege i liječenja vitalno ugroženih pacijenata, a u skladu sa realnim potrebama njihovih njegovatelja.
Intenzivno liječenje u kućnim uslovima zahtjeva velike materijalne troškove i za budućnost će predstavljati velike probleme porodicama sa vitalno ugroženim pacijentima.

LITERATURA

Valjevac S, Ridžanovic Z, Masić I. Quality Assessment of Family Medicine Teams Based on Accreditation Standards. Mat Soc Med. 2009; 21(2): 99-102.
Biondić-Stipanić M, Jelić J. Osuvremenjivanje jedinica intenzivne skrbi zahtijeva prvenstveno bolju organizaciju. (Modernization intensive care units make demand better organisation) Medicina 1995;31 (suppl. 1.) 1-5.
Rothen U. Hans. Organising the workflow in an ICU. In: The book works: Organisation and Management of intensive care, Berlin: Medzinisch Wissenschaftiche Verlagsgesellschaft, 2010:225-241
Standardi za bolnice. AKAZ, Sarajevo. 2010.g.

Odgovori