Sažetak
Uvod: Na pušenje treba gledati kao na veliku svetsku epidemiju, koja izaziva mnoge ozbiljne bolesti stvara mnoge zdravstvene probleme i opterećuje zdravstvene fondove. Duvanski dim utiče ne samo na samog korisnika već i pasivno pušenje kod nepušača koji borave u zadimljenom prostoru nosi rizik za nastanak mnogih bolesti. Rad na zdravstvenom vaspitanju i promociji zdravih stilova života sve više dobija na značaju pa se sve više otvaraju škole i savetovališta za odvikavanje od pušenja. U Domu zdravlja“Novi Sad“od 1984.godine radi Savetovalište za odvikavanje od pušenja po Petodnevnom grupnom programu autora: E.J. Fokenbergu i dr med. Makfarland (Vašington,USA). Opservira se ponašanje pušača, deskriptivno izlažu problemi koje nosi pušenje. Promene starog pušačkog ponašanja, usvajanje nepušenja i zdravog načina života. Terapija se primenjuje po tehničkim pravilima i isključuje subjektivnost.
Cilj: Ispitati pušačke navike kod pacijenata koji su uključeni u proces odvikavanja od pušenja duhana;Utvditi prisustvo pušačkih navika u odnosu na godine i pol ispitanika
Metodologija: Prikaz rada i obrađenih polaznika u SOP-u tokom 2011.godine.
Zaključak: Prevencija usvajanja pušačke navike naročito kod mladih, osnovni je zadatak cele društvene zajednice. Pušačima je neophodno predočiti sve mogućnosti metoda za odvikavanje od pušenja i pružiti im podršku prilikom odvikavanja i tokom apstinencijalnog perioda.
Ključne riječi: pušenje, odvikavanje, savjetovanje, planiranje