Pneumonija uzrokovana ventilatorom kod kirurških bolesnika u jedinici intenzivnog liječenja

SAŽETAK

Infekcije nastale za vrijeme trajanja liječenja u bolnici (bolničke ili nozokomijalne infekcije) značajan su zdravstveni i financijski problem u gotovo svim bolnicama u svijetu. Bolnička pneumonija je drugi najčešći oblik bolničke infekcije i vodeći je uzrok smrtnosti. Najučestalija komplikacija u Jedinicama intenzivnog liječenja je pneumonija povezana s ventilatorom (VAP). Učestalost ovih infekcija u bolesnika liječenih u Jedinicama intenzivnog liječenja kreće se od 20-70%, od čega se 80% odnosi na bolesnike na mehaničkoj ventilaciji.
Mehanička ventilacija je potpomognuta mehaničkim ventilatorom radi djelomične ili potpune zamjene bolesnikove ventilacije, a rutinski se provodi svakodnevno u Jedinicama intenzivnog liječenja.
Disanje uz asistenciju ventilatora za mehaničku ventilaciju provodi se kod bolesnika koji iz bilo kojih razloga pomoću vlastitog disanja ne mogu osigurati fiziološku izmjenu plinova u organizmu.
Pneumonija povezana s respiratorom (Ventilator-associated pneumonia -VAP) je definirana kao bolnička pneumonija u bolesnika koji su na mehaničkoj ventilaciji duže od 48 sati.Bolesnik na respiratoru ima 6 do 21 puta veći rizik da razvije upalu pluća od bolesnika koji nisu na mehaničkoj ventilaciji. Razvoj VAP-a produžuje boravak bolesnika u JIL-u i bolnici te značajno povisuje troškove liječenja. Kod bolesnika koji razviju VAP do sedam puta se povećava broj dana na mehaničkoj ventilaciji, te se udvostručuje duljinu boravka u bolnici. Incident razvitka VAP-a je 8 do 46,3 epizoda na 1000 dana mehaničke ventilacije.
Nastanak VAP-a nemoguće je u potpunosti spriječiti, ali pravilnom prevencijom i liječenjem se može smanjiti.

Ključne riječi: ventilatorom uzrokovana pneumonija, mehanička ventilacija. Nastavi čitati Pneumonija uzrokovana ventilatorom kod kirurških bolesnika u jedinici intenzivnog liječenja

Istraživanje utjecaja korištenja sustava zatvorene aspiracije dišnog sustava na pojavu ventilatorom uzrokovane pneumonije

Sažetak

Strojna ventilacija je postupak koji se primjenjuje prilikom operativnih zahvata, te u jedinicama intenzivnog liječenja. Infekcije koje zahvaćaju respiratorni sustav povezane su sa strojnom ventilacijom, te održavanjem dišnih puteva prohodnim od suvišnog sekreta. Uzastopno aspiracijsko čišćenje dišnog puta potrebno je zbog prevencije opstrukcije samog endotrahealnog tubusa.Načini i uvijet u kojima se vrši aspiracija dišnih puteva uvelike određuju učestalost komplikacija.Ventilatorom uzrokovana pneumonija (ventilator associated pneumonia -VAP) je pneumonija koja se pojavljuje u bolesnika koji su intubirani, te na mehaničkoj ventilaciji 48 sati i duže. Ventilatorom uzrokovana pneumonija iznosi 47% svih infekcija kod bolesnika u jedinicama intenzivnog liječenja. Mjere za spriječavanje ventilatorom uzrokovana pneumonije su: primjena tehnika zasnovanih na asepsi i antisepsi, higijena ruku čišćenje usne šupljine, metoda zatvorene aspiracije, uzglavlje podignuto 45 stupnjeva, terapija blokatorima H2 receptora, smanjenje sedacije bolesnika, korištenje HMEF filtera, korištenje tubusa s koničnim „cuff-om“, primjenu PEEP – a, kontinuiranu ili intermitentnu subglotičnu aspiraciju sekreta.Medicinska sestra/ tehničar važna je karika u prevenciji nastanka VAP – a jer izravno izvodi ili sudjeluje u medicinsko – tehničkim postupcima koji mogu dovesti do nastanka VAP-a.

Ključne riječi: ventilatorom uzrokovana pneumonija, metoda zatvorene aspiracije, metoda otvorene aspiracije

Nastavi čitati Istraživanje utjecaja korištenja sustava zatvorene aspiracije dišnog sustava na pojavu ventilatorom uzrokovane pneumonije