Izvještaj o održanom Kongresu udruženja medicinskih sestara-tehničara intenzivne medicine u BIH

Udruženje medicinskih sestara-tehničara intenzivne medicine u Bosni Hercegovini organiziralo je u Fojnici od 21-23.11.2014.g. Prvi međunarodni kongres pod nazivom “Partnerstvo s pacijentima” koji je okupio oko 150 učesnika.

Predavači su bili iz Turske, Kipra, Makedonije, Italije, Slovenije, Hrvatske, Njemačke, Srbije i Bosne i Hercegovine, a osim predavača aktivni učesnici bili su i pacijenti koji su podijelili svoja iskustva iz bolnice kada su boravili u jedinicama intenzivne njege.

Izvršni direktor Udruženja Amer Ovčina, magistar zdravstvenih nauka, istakao je da će upravo iskustva pacijenata doprinijeti u poboljšanju standarda i kvaliteta u jedinicama intenzivne njege.

Pacijenti su najviše istaknuli važnost brige cjelokupnog zdravstvenog sistema za pacijente koji se liječe u kućnoj intenzivnoj njezi i kojima je potrebna pomoć za tuđom njegom i pomoći, kao i nabavci specfične medicinske opreme i lijekova.
Istaknuto je da veći broj pacijenata u BiH plaćaju samostalno lijekove koji su im neophodni od kojih neki nisu na esencijalnoj listi kao i njegovatelje.

Ocijenjeno je da su medicinske sestre najvažnija karika u sistemu zdravstvene njege i bez njih proces rada u jedinicama intenzivne njege bio bi nezamisliv, ali takvog kadra u jedinicama intenzivnog liječenja u BiH je vrlo malo u odnosu na zemlje Evropske unije.

U BiH je evidentan problem da ne postoji jasna klasifikacija jedinica intenzivnog liječenja, pa stoga nisu jasni ni standardi i normativi koji se predviđaju. Bez obzira na sve problemi sa kojima se susreću uposlenici u jedinicama intenzivnog liječenja, ne utiču na kvalitet zdravstvenih usluga. Osoblje se trudi da svojim humanim i požrtvovanim radom pomogne kritično oboljelim pacijentima.

Zaključci Kongresa su sljedeći:

  • Uspostaviti što ranije kontinuirane edukacije za medicinske sestre-tehničare koji rade u JIL. Edukacije i imenovanje edukatora treba da bude verificirano od nadležnog Ministarstva zdravstva. Predloženo je da edukatori budu medicinske sestre tehničari sa dugogodišnjim iskustvom i zalaganjem u struci, te ostvarenim rezultatima u struci. Edukacije mogu biti realizirane i putem nadležnih Komora medicinskih sestara i tehničara. Neophodno je insistirati na uvođenju specijalizacije iz intenzivne zdravstvene njege za diplomirane medicinske sestre-tehničare.
  • Uspostavljanje standarda za jednice intenzivnog liječenja, te strategija, politika i procedura za sestrinsku profesiju u JIL
  • Uspostaviti sistem supervizije nad sestrama –tehničarima u JIL
  • Involvirati pacijente i njihove srodnike u proces njege i liječenja u JIL
  • Dati jasne smjernice prema nadležnim ministarstvima zdravstva i ministarstvima rada i socijalne politike u BiH u pogledu njege i liječenja kritično oboljelih pacijenata u kućnim uslovima, te značaj prednosti za zdravstveni sistem i pacijente (Cost benefit analize)
  • Uspostaviti kriterije na osnovu proračuna za radno vrijeme u JIL
    Inisistirati na povećanju zadovoljstva uposlenih u JIL (nagrađivanja, relaksacijski centri, vrtić u blizini bolnice, psihoterapijska savjetovališta i sl.)
  • Uspostaviti memorandum saradnje sa Udruženjem anestetičara u BiH

Kongres je bio prilika za razmjenu iskustava sa kolegama iz regiona i Evrope, te prilika za druženje i relaksaciju u kompleksu rehabilitaciono rekreativnog centra Aquareumal u Fojnici.

Kongres je organiziran uz podršku sponzora: Medichem d.o.o. Sarajevo, Rauche Medical, Numistars-Nutricia Brčko, te značajnu podršku od strane Komore medicinskih sestara i tehničara Kantona Sarajevo, kojima se ovim putem javno zahvaljujemo.

Odgovori