Funkcionalna pomagala u rehabilitaciji kod djece i odraslih

SAŽETAK

Uvod: Sredstva i sistemi savremene sofisticirane tehnologije imaju veoma značajnu ulogu kako bi se i pored znatno redukovanih funkcionalnih sposobnosti, osobi s onesposobljenjem omogućila što veća samostalnost u aktivnostima svakodnevnog života, pružile mnogo veće mogućnosti u učenju i razvijanju funkcionalnih sposobnosti, steklo određeno obrazovanje i osposobljavanje za obavljanje određenih radnih aktivnosti. Mobilnost je važna za djelatnost, učešće i samozadovoljnost. Smanjuje ovisnost o starateljima i okolišu. Ortopedska, odnosno funkcionalna pomagala imaju zadatak da uspostave ili poprave funkciju kod određenih oštećenja lokomotornog sistema. Ortopedska pomagala se dijele na: terapijska pomagala, pomagala za kretanje, pomagala u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, pomagala i tehničke olakšice u kući i na radnom mjestu.
Cilj rada: Opisati razna funkcionalna pomagala i objasniti njihovu svrhu i ulogu kao i prikazati njihovu funkcionalnost kod djece i odraslih kod različitih oboljenja.
Zaključci: Kvaliteta prevencija zavisi od ortopedskih i sanitarnih pomagala što znatno smanjuje mogućnost pojave bolesti. Prevencija ublažava razne posljedice. Potrebno je preventivno djelovati da se izbjegnu teže komplikacije koje zahtijevaju liječenje. One su za pacijenta dugotrajne i bolne, a skupe za državu. Ne mogu se ostvariti osnovna ljudska prava na normalan život, edukaciju, zapošljavanje, druženje i porodicu bez maksimalne psiho-fizičke pripremljenosti. Preduslov za to su ortopedska i druga pomagala i sanitarne sprave.

Ključne riječi: funkcionalna pomagala, djeca, odrasli

Nastavi čitati Funkcionalna pomagala u rehabilitaciji kod djece i odraslih