Zdravstvena njega centralnog venskog katatera

Sažetak

Primjena centralnog venskog katetera, zbog lakšeg pristupa krvožilnom sistemu i hemodinamskog monitoriranja bolesnika, važna je tema savremene medicine.

Centralni venski kateter od iznimne je važnosti za pacijente kojima je potrebno dugotrajno liječenje. Za razliku od perifernog, centralni venski pristup podrazumijeva postavljanje katetera u veliku venu, najčešće na vratu ili u grudnom košu. Vrh tako postavljenoga katetera nalazi se u desnoj pretklijetki srca. Ovakav pristup omogućava često uzimanje uzoraka krvi za dijagnostičke pretrage, kao i primjenu citostatika, krvnih pripravaka, velikih količina tekućine, hranjivih tvari, antibiotika i drugih lijekova.

Postoji nekoliko vrsta centralnih venskih katetera. Primarno se dijele na katetere za kratkotrajnu i dugotrajnu primjenu. Dugotrajni centralni venski kateteri se nadalje dijele na one koji se postavljaju putem periferne vene (PICC, engl. peripherally inserted central catheter), vanjske katetere koji mogu biti tunelirani ili netunelirani te unutarnje, odnosno implantirane katetere.
Primjena centralnog venskog katetara nosi i rizike od lokalnih i sistemski infektivnih komplikacija, kao što su lokalna infekcija na mjestu gdje je postavljen kateter, sepsa, septički tromboflebitis, endokarditis i druge metastatske infekcije.

Ključne riječi: Centralni venski kateter, primjena, uloga medicinske sestre-tehničara

Nastavi čitati Zdravstvena njega centralnog venskog katatera