Analiza kliničko epidemioloških parametara infekcija urinarnog trakta

Sažetak

Uvod:Infekcije urinarnog trakta (IUT) se dijele na vanbolničke i intrahospitalne,i obje vrste mogu biti simptomatske i asimptomatske i označavaju invaziju mikroba u tkivu urinarnog trakta.Infekcija je najčešće oboljenje urinarnog trakta i istovremeno jedna od najčešćih infekcija.
Ciljevi: Utvrditi koji su to najčešći uzročnici urinarnih infekcija,zastupljenost prve infekcije i ponovljene urinarne infekcije.Analizirati broj ambulantnih dana bolesti,antimikrobni tretman prije hospitalizacije,komorbiditet(diabetes mellitus),preegzistentno urinarni kateter.
Materijal i metode: Prilikom istraživanja vršena je retrospektivna studija.Analizirane su historije bolesti 117 oboljelih od infekcije urinarnog trakta koji su liječeni u Klinici za Infektivne bolesti KCU Sarajevo,u periodu od 01.januara 2009.godine do 31.decembra 2011.godine.
Rezultati: Utvrili smo da žene oboljevaju znatno češće u odnosu na muškarce(76,06% vs23,94% ) i da je najprominentnija srednja do 45 godina i starija starosna dob iznad 45 godina sa 41% odnosno 57,3% u odnosu na ukupan broj oboljelih od IUT.Monomikrobnu infekciju je imalo 77 bolesnika,a Esherichia colli je izolovana kod 76,6% infekata i pokazala se kao najprominentniji uzročnik IUT.
Zaključak:Rezultati istraživanja pokazuju da bolesnici s komorbiditetom(diabetes mellitus) i preegzistentno urinarni kateter češće aktiviraju IUT.Oko pola bolesnika ambulantno boluje do pet dana,više od četvrtine 5- 10 dana, a druga manja četvrtina 10 i više dana.Ispitivanjem je dokazana značajna zastupljenost monomikrobne bakteriurije(77),s prevaliranjem E.colli 59 (76,6% ) u odnosu na 2 polimikrobne bakteriurije s prevagom E. Colli udružene s nekom drugom bakterijom.

Ključne riječi: infekcije urinarnog trakta, recidiv, reinfekcija, Esherichia colli

Nastavi čitati Analiza kliničko epidemioloških parametara infekcija urinarnog trakta