Intervju sa Prim. Dr. Selma Jakupović

Dr. Jakupović, hvala Vam što ste pristali da kažete nešto o zdravstvu općenito sa akcentom na sestrinstvo.

Molila bih Vas da nam kažete nešto o svom trenutnim angažmanu.

Zastupnica sam u Zastupničkom domu parlamenta FBIH, članica sam, između ostalog, Odbora za zdravstvo kao stalnog radnog tijela pri parlamentu.Odbor čini 11 ljekara iz različitih dijelova Federacije. Svima nam je isti cilj, odnosno, da radimo na unaprijeđenju zdravlja, dajemo inicijative za donošenje rezolucija, kao što je nedavno donesena Rezolucija o Dijabetesu, te radimo na dopunama zakona (amandmanima) vezanih za zdravstvo kao i donošenje novih zakona kao što su nedavno doneseni:

  • Zakon o sestrinstvu
  • Zakon o liječništvu
  • Zakon o lijekovima
  • Zakon o evidencijama u zdravstvu.
Kako vidite zdravstveni sistem u FBIH?

Federacija je u teskoj politickoj i ekonomskoj krizi.To prati i stanje u zdravstvu.Ministarstvo zdravlja FBiH ima program promjene stanja donosenjem novih zakona i izmjenama postojecih.To sve ide sporo i tesko.Nadam se da ce i to krenuti,kao i svi reformski zahvati koji nas cekaju.Dakle,treba i neophodna je reforma sistema zdravstvene zastite,kao i jos mnogo reformskih poteza uFederaciji Bih,kao i u cijeloj BiH.

Šta možete reći o sestrinstvu danas?

Sestrinstvo je u fazi razvoja, donosenjem zakona o sestrinstvu je rijeseno dosta stvari i definisalo mjesto sestre u timu. Tu je naglašena i obavezna edukacija koja obavezuje direktore i menadžment zdravstvenih ustanova da ih provode, a i sestrama daju značaj i mjesto koje im pripada.
Kako vidite modele obrazovanja zdravstvenih radnika?
Praksa je pokazala da rednja škola za medicinske sestre nije dovoljna. Medicina je dinamična nauka koja traži od ljekara i sestara više znanja kroz folmano obrazovanje tj. medicinskim sestrama potrebna visoka stručna sprema kao što je u većini zemalja Evrope. Neophodno je cjeloživotno učenje, dakle, kontinuirana edukacija, razmjena iskustava sa drugim centrima u regiji i šire. Neophodno je da sestre prate usvajanje novih znanja i vještina paralelno sa ljekarima jer samo na taj način zdravstveni tim će imati bolje rezultate, a sve u svrhu kvalitetnije zdravstvene zaštite na svim nivoima.

Da li smatrate da sestre trebaju dobiti veće kompetencije u zdravstvu?

Svakako. Veći nivo obrazovanja daje više znanja što sa sobom nosi više odgovornosti.Veća odgovornost dolazi kroz veće kompetencije. Visoko obrazovana medicinska sestra rasterećuje ljekara u mnogim segmentima. Diplomirane medicinske sestre su nosioci procesa zdravstvene njege, samim tim smatra se da su 60% odgovorne za pacijentove stanje. Zdravstvena njega je ključ zdravstvenog sistema, stoga sestre predstavljaju važnu kariku u timu koji liječi bolesnika. Vrijeme paternalizma u medicini prolazi, a do izražaja dolazi veća autonomija pacijenta i timski rad zdravstvenog osoblja.

Šta bi sestre trebale da urade na svom profilisanju?

Organizovanje i udruživanje u Komore, koje je i obaveza i mogućnost da se pozicioniraju i sebi daju mjesto koje im pripada. Sestre moraju shvatiti ozbiljnost svoje profesije i čuvati njen integritet samo dokazivanjem kroz nauku i dobru praksu.

Kakav je odnos politike prema zdravstvu?

U politici ima dosta ljekara kai i drugih zdravstvenih radnika, što je dobro jer oni najbolje poznaju tu oblast i mogu bitnu uticati na kreiranju zdravstvenog sistema. Znam sigurno da stranka kojoj ja pripadam činin sve kako bi se stanje u zdravstvu popravilo. Radi se puno na poboljšanju statusa zdravstvenih radnika, a prvenstveno naših osiguranika.Sve aktivnosti vezane za ovu oblast idu sporo, ali sam sigurna da će uskoro naši osiguranici vidjeti rezultate.

Ima li sestara u politici?

Sestre su građanke ove zemlje imaju pravo birati i biti birani, pa tako ih ima i u politici. Neke su članice političkih partije gdje obavljaju neke funkcije unutar partije.Sestara ima i u parlamentu.Trenutno da ja znam u Parlamentu Federacije sjedi jedna medicinska sestra.

Kako Vas se dojmio Simpozijum na Jahorini?

Prvi put sam na nekom Simpozijumu koji su organizirale sestre. Organizacija Simpozijuma bila je na visokom nivou. Broj učesnika, teme, ozbiljnost obrade tema, kvalitet prezentiranja kao i čitava atmosfera na skupu koja je bila veoma kvalitetna. Na Simpoziju je bio značaj broj učesnika iz regije kao i iz čitave Evrope.

Kako vidite danas timski rad u zdravstvu u odnosu na ranije?

Danas je puno bolje i organizovanije, nadam se da ce svi shvatiti znacaj i benefite timskog rada. To je, jednostavno potreba i neophodnost.

Šta mislite šta poduzeti za zaštitu medicinskih radnika na radnom mjestu?

Zakon o radu treba uskoro doci u parlamentarnu proceduru. Mislim, ukoliko tu ne bude govora o zastiti radnika, pa i medicinskih, mislim da možemo dati inicijativu ili amandman na postojeće riješenje. Treba to vidjeti i dobro razmisliti, jer smataram da se nešto treba promijeniti. Znam da je, prije rata, bio čak priznat beneficirani rad nekim zdravstvenim radnicima, zavisno od radnog mjesta i uslova gdje radi.
Moje mišljenje da zdravstveni radnik treba da posjeduje dobre komunikacijske vještine, snalažljivost u komunikaciji sa konfliktnim pacijentima i da se na taj način veći dio mogućih problema može prevenirati.

Poštovana dr. Jakupović, iskreno Vam se zahvaljujemo na Vašim odgovorima, koji će biti od velikog značaja za naše čitaoce.

Odgovori