Cost benefit analize u zdravstvu na primjeru transfuzijskog liječenja

SAŽETAK

Krvarenje je glavna komplikacija bilo kojeg kirurškog zahvata. Bilo da se radi o većim ili manjim gubitcima krvi, riječ je o akutnom gubitku kojeg  je potrebno nadoknaditi.Metode autotransfuzije našle su široku primjenu u svim operacijskim zahvatima s velikim gubitcima krvi. Ortopedski operacijski zahvati kao što su ugradnja totalne endoproteze (TEP) kuka i TEP koljena praćeni su velikim intraoperativnim , kao i postoperativnim krvarenjem. U prevenciji, odnosno terapiji uzrokovanih krvarenjem, potrebno je primijeniti velike količine kristaloidnih i koloidnih tekućina, a u većini slučajeva i transfuzije krvi.

Vrijednost i opravdanost primjene samo  autologne krvi kod ortopedskih operativnih zahvata  danas je prihvaćena, te se primjenjuje više metoda transfuzijskog liječenja kojima se nastoji izbjeći  primjena homologne krvi. Zbog svojih osobitosti ortopedski operativni zahvati posebno su pogodni za primjenu bilo prijeoperativne autologne donacije (PAD) ili  poslijeoperativne autotransfuzije (POAD) u transfuzijskom liječenju.

Kod operativnih zahvata kao što su TEP kuka i TEP koljena, u SB za ortopediju Biograd n/M, primjenjujemo tri metode transfuzijskog liječenja.Prijeoperativna autologna donacija PAD i poslijeoperacijsku autotransfuziju POAT ,te homolognu krv.

Cilj ovog istraživanja bio je procijeniti utjecaj PAD-e i POAT –e na potrošnju homologne krvi  pri ugradnji TEP kuka i TEP koljena, te odrediti  financijsku isplativost pojedinog transfuzijskog liječenja.U istraživanju su analizirani podaci za 223 ispitanika. S TEP koljena 66 ispitanika, a 157 s  TEP kuka.

Ključne riječi:  autotransfuzija, ortopedske operacije, PAD, POAT Nastavi čitati Cost benefit analize u zdravstvu na primjeru transfuzijskog liječenja