Intervju sa gdin. Andreom Schepersom – Infekcije krvotoka vezane uz kateter: kada liječenje počne ugrožavati život

Što je CR-BSI?

Krvotok je zatvoreno, sterilno okruženje. Postavljanjem katetera taj se krug otvara vanjskom utjecaju koji je, kao što znamo, pun mikroorganizama.

Kateteri su sterilni: kako sterilna oprema može uzrokovati sepsu?

O: Kateteri dolaze u sterilnom pakiranju od strane proizvođača. No, radi se o rukovanju sa kateterima. Započinje sa postavljanjem katetera: ono bi se uvijek trebalo odvijati u sterilnom okruženju. Osoba koja postavlja kateter uvijek mora nositi ‘kompletnu opremu’: kapu, masku, sterilni ogrtač, sterilne rukavice. Pacijent mora uvijek biti prekriven sterilnim prekrivkama i procedura treba biti što kraća.

Pretpostavljam da je dezinfekcija ulaznog mjesta jednako važna?

Naravno! Od ključne je važnosti! Studije su pokazale da upotreba dezinfekcije na bazi klorheksidina doprinosi smanjenju rizika od infekcije. Što je veća koncentracija CHG-a, to je dezinfekcija učinkovitija. U Sjedinjenim Američkim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu koristi se koncentracija od 2% 70-postotnog izopropila. Prednost CHG-a je njegova produljena aktivnost. Nedostatak je taj što je „ljepljiv“, a to nije poželjno. To je možda i razlog zašto se u Europi koristi koncentracija od samo 0.5% CHG-a.

Koji mehanizam uvodi CR-BSI?

Odlično pitanje! Infekciju uvijek uzrokuje lančana reakcija te su potrebni određeni uvjeti da bi se razvila. Naravno, postoji uzročnik infekcije kojemu je potreban ulazni put (koža, čvorište katetera…). Kada se mikroorganizmi jednom pričvrste na ulazni put, počinju proizvoditi polimerne tvari kako bi preživjeli te kako bi se razmnožavali. To nazivamo kolonizacijom ili formacijom biofilma. Kada se kolonizacija rasprši u prijemljivom domaćinu, nastaje infkecija katetera. Kako bismo to spriječili, moramose umiješati u tu lančanu reakciju već kod samog ulaznog puta jer je gotovo nemoguće spriječiti mikroorganzime od njihova širenja posvuda…

Postoji li razlika između infekcije katetera i CR-BSI-a?

Da, naravno! Infekcija katetera nije nužno infekcija krvotoka. CR-BSI se definira na sljedeći način: kada kulture krvi ili periferna krv pokažu prisustvo istih mikroorganizama kao što su oni na kulturi vrha katetera kojeg smo uklonili, tada govorimo o potvrđenom CR-BSI-u.

Da li je liječenje CR-BSI-a zahtjevno?

Da, jako je zahtjevno. Zapravo, 25 do 30% pacijenata koji se zaraze CR-BSI-om neće preživjeti! Razlog je tome što u većini slučajeva CR-BSI uzrokuje mnogo različitih mikroorganizama. Formacijom biofilma ti mikroorganizmi pokazuju izmijenjen fenotip, nisu podložni uobičajenim dozama antibiotika i iznad svega jako brzo stvaraju otpornost na antibiotike. To znači da imamo posla sa vrlo fleksibilnim neprijateljem… U nekim slučajevima infekcija postane tako jaka da napada druge organe kao što su jetra, bubrezi… U tom slučaju govorimo o višestrukom zatajenju organa (MOF) koje nema jako dobru prognozu. Ključno je stoga uložiti sve naše napore u prevenciju! Pored ovoga, CR-BSI uzrokuje veliko povećanje troškova za bolnicu zbog dodatnog liječenja pacijenata, duljeg ostanka pacijenata u jedinici intenzivnog liječenja, itd. Smatra se da jedno oboljenje od CR-BSI-a košta izeđu 15 i 25.000 Eur-a – najmanje!

Kako bolnica može pokušati spriječiti CR-BSI?

Bolnice moraju sakupiti svo znanje temeljeno na dokazima i stvoriti „svežanj“ preventivnih mjera te „nulti stupanj tolerancije“.

Osnovne higijenske mjere: dezinfekcija ruku prije svake upotrebe katetera.
Stroga asepsa tijekom postavljanja centralnog venskog katetera (CVC).
Poticati upotrebu CHG-a kao dezificijensa.
Studije pokazuju da se CR-BSI pojavljuje najčešće petog dana nakon uvođenja CVC-a. To znači da je „održavanje“ CVC-a od najveće važnosti te time predstavlja zadaću i odgovornost za medicinske sestre.
Upotreba CHG podloga na ulaznom putu, prozirnih povoja kako bi se omogućilo neprestano promatranje ulaznog puta, moguća upotreba CHG prozirnih povoja.
Izbjegavajte upotrebljavati otvorene puteve kao što su trosmjerna skretnica, ubodna mjesta koja zahtijevaju upotrebu igle…

Ovo su neke od mjera koje se mogu poduzeti, a većina preporuka za slične mjere naglašena je u smjernicama za perevenciju bolesti.

Spomenuli ste da bi trebalo izbjegavati ubodna mjesta koja zahtijevaju upotrebu igle… Da li to znači da preporučate bezigleni pripoj?

Definitvno zagovaram upotrebu beziglenog pripoja jer općenito zamjenjuje otvorene puteve. Mnogo je kontroverze vezano uz beziglene pripoje, ali također postoje neke vrijedne kliničke i eksperimentalno laboratorijske studije koje će omogućiti kliničarima da donesu odluku temeljenu na dokazima. I svakako predlažem savjetovanje sa literaturom jer se neki bezigleni pripoji koji su danas prisutni na tržišti povezuju sa povećanjem CR-BSI-a!

Najljepša Vam hvala što ste odvojili vrijeme za ovaj intervju. Želio bih iskoristiti priliku i detaljno obraditi temu beziglenih pripoja te napraviti potpuni pregled ovih proizvoda u sljedećem broju.

Odgovori